Fülgyertya kezelés
1. A fülgyertya összetevői
A fülgyertya lenvászon alapanyagú, méhviasszal átitatott, kb. 20 cm hosszú, üreges henger. Egyik végén, belül kb. 5 cm hosszú alufólia béleli. A méhviasz a gyertya megnyújtásakor egyenletesen olvad, nem folyik le, cseppmentesen elég. A gyertya anyaga különböző betegségek kezelésére alkalmas gyógynövénykivonatokat tartalmaz:
Ø eukaliptusz: meghűlés ellen, bronchitis, torokgyulladás esetén fertőtlenítő hatású, immunerősítő,
Ø kakukkfű: idegerősítő, görcsoldó, hurutoldó, kamilla: fájdalomcsillapító, sebgyógyulást elősegítő, gyulladáscsökkentő, nyugtató,
Ø levendula: nyugtató hatású fejfájás, alvási zavarok esetén, ezenkívül görcsoldó, immunerősítő,
Ø orbáncfű: antidepresszívum, immunstimuláló, görcsoldó,
Ø zsálya: erősítő, gyulladáscsökkentő, élénkítő, fertőtlenítő,
2. A fülgyertya használatának javallatai és ellenjavallatai
A fülgyertya kezelés a következő betegségek, panaszok esetén segít:
Ø fül keringési zavarai;
Ø fül-, homlok- és melléküregek gyulladásai;
Ø halláscsökkenés;
Ø fejfájás, migrénes panaszok;
Ø nátha, megfázás, szénanátha;
Ø feszült állapot, stressz, idegesség;
Ø energiaáramlást akadályozó blokkok.
Nem alkalmazható a módszer perforált dobhártya esetén, illetve, ha a beteg a gyertya anyagára vagy a benne lévő gyógynövénykivonatokra allergiás.
3. A fülgyertya kezelés hatásmechanizmusa
A fülgyertya lassan, kb. 10-15 perc alatt ég el, ezalatt hőhatás keletkezik, mely átterjed a fülre, valamint a fül belsejére is. Mivel a gyertya cső alakú, az égő láng alatt légritka tér keletkezik, amely vákuumhatást eredményez. A szívóhatás következtében a kezelt zónák területén vérbőség keletkezik, nő a véráramlás sebessége. Ezáltal elszállítódnak a salakanyagok, megindul a váladékfolyás. A kéményhatás révén ezek egy része kijut a fülből és a gyertya belsejében lerakódik. Az ingerek a fülön található reflexzónákra is hatnak, stimulálva többek között a garat nyirokrendszerét. E fülakupunktúrás pontokat nehéz kezelni, mert a külső hallójárat mélyén, a dobhártya közelében helyezkednek el. A fülgyertya azonban ezeket a rejtett területeket is eléri. Az inger a dobhártya közvetítésével eljut a középfül csontjain /kalapács, üllő, kengyel/keresztül a belső fül területére is, s itt hat az egyensúlyi szervekre /Corti-szerv/. A vákuum- és hőhatás elősegíti a külső és középfül közötti nyomáskiegyenlítődést, és az Eustach-kürtön keresztül hat a garat képleteire is.
4. A kezelés kivitelezése
A kezelés során a beteget kényelmesen az oldalára fektetjük, fejét párnával alátámasztjuk úgy, hogy a hallójárat függőleges legyen. Ha a kezelőhelyiség hőmérséklete nem megfelelő, gondoskodni kell takaróról, hogy a beteg ne fázzon. A fülre egy rétegben vékony gézlapot fektetünk, mely megakadályozza gyertya égésterméke, a kondenzátum bejutását. A gyertyát a beteg fülébe helyezzük és a felső végét meggyújtjuk. Enyhe, forgó mozdulatokkal olyan mélyre nyomjuk, hogy tömítsen. Akkor jó, ha nem jön ki füst a fülből, de a betegnek sem kényelmetlen. A gyertyát az égetés során úgy fogjuk, hogy függőlegesen álljon, de vigyázzunk arra, hogy közben ne nyomjuk össze. Másikkezünket tartsuk a beteg homlokán vagy fején, ezáltal maximálisan biztonságban érzi magát. Erre azért van különösen szükség, mert a tűz a beteg látóterén kívül esik, ha nincs meg a kellő testi kontaktus, a páciens nem tud ellazulni, mely jelentősen csökkenti a kezelés hatásosságát. A betegek legnagyobb félelme e módszer kapcsán az, hogy véletlenül megégetjük, lángba kap a hajuk, vagy a megolvadt viasz belefolyik a fülükbe. Még a kezelés megkezdése előtt meg kell szüntetni a beteg esetleges félelmeit, elmondva, hogy a gyertya cseppmentesen ég, valamint haját, vállát törülközővel kell letakarni. A viaszrúd 2/3 részét égetjük el, a megmaradt 1/3 részt eloltjuk az előre oda készített pohár vízben. Minden alkalommal mindkét fület kezeljük, azután a páciens 15 percig pihen. Legtöbbször már az első alkalommal tapasztalható állapotjavulás, de a tartós hatás eléréséhez 10-12 kezelés szükséges.
A kezelés kezdetén esetlegesen fellépő reakciók:
Ø a panaszok enyhe súlyosbodása;
Ø hőemelkedés;
Ø fülfájás, "súgás" a fülben;
Ø fülviszketés;
Ø bőrpír a nyak és a fül területén.
A fülgyertya hatását fokozhatjuk, ha a kezelés előtt energetikai fülmasszázst végzünk vagy a fülcimpákat gyenge gyúró, dörzsölő mozdulatokkal addig masszírozzuk, míg az enyhén piros és meleg nem lesz.
A TÁDÉ® terápiás méhviszgyertya alkalmazása a testen:
Hová tegyük a gyertyát konkrét esetekben?
Idegi problémák: köldökbe helyezett gyertyával Lelki kezelések: 6.-7. nyaki, 8.-9. háti csigolyán és a 4.-5. ágyéki csigolyák között kell elégetni a testgyertyát. Kar, térd: adott helyre helyezzük a gyertyát, ahol a fájdalom van. Vesemedence-gyulladás, derékfájás: 4.-5. ágyéki csigolya között égessük el a gyertyát, vagy a köldök alatt 10 cm-rel, a 2. energiaközponton (csakrán). Petefészek-, prosztatabetegségek: a köldök alatt 10 cm-re, a 2. energiaközponton, vagy hátul a derék magasságában.
Emésztésjavítás (Fogyókúra)
A hátunkra fekszünk , kristályolajjal bemasszírozzuk a hasizmokat az óramutató járásával egyező irányban, majd egy gézlapot teszünk a köldökre és beleállítjuk a meggyújtott gyertyát. A gondolatainkat is igyekezzünk a hasra irányítani, és próbáljunk meg harmóniát teremteni a test és a lélek között. Aki fogyni szeretne, az alábbi lelki meditációt végezze gyertyázás alatt: Minden elfogyasztott táplálékból annyi szívódjon fel, amennyire a szervezetemnek szüksége van, a többi hagyja el salakanyag formájában a testemet. Ha a társunk jelenleg 80 kg, akkor folyamatosan mondogassa magában: ideális testsúlyom 78 kg, ha a mérleg annyit mutat, lehet lejjebb ereszkedni, tehát 76, 74 stb. Amikor elértük a kívánt testsúlyt, már nem kell minden nap gyertyázni, elég hetente, majd havonta a szintentartás érdekében. A fenti program működését bizonyította Jóna Gyöngyi debreceni természetgyógyász, aki kitartóan gyertyázott és 160 kg-ról 90 kg-ra fogyott közel egy év alatt, és azóta is tartja a súlyát. (A hölgyet az RTL Fókusz című műsora is bemutatta 2000. november 17-én.)
Mikor alkalmazzunk csigolyagyertyázást?
Idegbecsípõdés esetén, derékfájás, izomláz, izomgyulladás, ízületi, reumatikus betegségek megelőzésére. Mindig két csigolya közé rakjuk a gyertyát. Természetesen ebben az esetben a társunk hason fekszik. |